כך תדעו שאתם נפגעי עבודה

אבנר הייזלר.

אחד המושגים שרבים רוצים וצריכים להכיר הוא המושג 'נפגע עבודה', בעוד שבמקום בו אנו מרוויחים את עמל יומנו, אנחנו יכולים להיפצע ולהיפגע, בין אם בתאונה בתוך המרחב או בשל מחלת עבודה, ובין אם בשל פגיעה שקרתה בדרך לעבודה. כמו במקרים של תאונות דרכים, נפילה, פציעה ועוד.

בעקבות אותה פציעה או מחלה, מפצה הביטוח הלאומי את הנפגע במענק או קצבה, זאת בהתאם לסוג הפציעה. בכך, מי שאיבד יכולת כללית להשתכר יוכל לקבל קצבת נכות או מענק. אבל מהם הקריטריונים שמגדירים נפגע עבודה? ומדוע חשוב להגדיר אותם? הכול בהמשך.

מי שנפצע במהלך העבודה, בין אם פציעה חמורה (כמו נפילה מגובה שהובילה לשברים או לנכות) לבין אם מדובר בפגיעה שנוצרה במהלך השנים (כמו למשל עיוורון עקב חשיפה לחומרים כימיים), כדאי שיבדוק את הזכויות שלו בביטוח לאומי.

המדינה, אשר גובה דמי ביטוח מכול אזרח ותושב, גובה את התשלומים על מנת להבטיח פיצוי עבור מי שנפגע בעבודה, כמו גם עבור דמי אבטלה, קצבת זקנה, דמי נכות וכדומה, מסביר אבנר הייזלר, מומחה לביטוח. התשלומים ששילמתם ואתם עדיין משלמים לביטוח הלאומי,  נועדו להבטיח כי מי שאינו יכול להשתכר או איבד את היכולת לעסוק במקצוע שלו או במקצועות ספציפיים – יקבל קצבה שתספק לו איכות חיים דומה לזאת שהייתה כאשר עבד.

נפגע עבודה

ההבדלים בין מענק לקצבה

חשוב לדעת כי ישנם הבדלים על פי הביטוח הלאומי בין מענק חד פעמי לקצבה. לפי אבנר הייזלר, קצבה היא סכום שמשולם לנפגע עבודה לאחר שהביטוח לאומי קיבל את תביעתו והעניק לו סכום בגובה הדרוש לו, ומענק עבודה, הוא מענק חד פעמי על סכום מסוים שניתן לנפגע בהתאם לפציעתו. מענק יינתן בדרך כלל למי שנפצע ושהה בתקופת החלמה ארוכה, אך חזר למקום העבודה או החל לעבוד במקום אחר, לאחר הפציעה.

מי זכאי להטבות מביטוח לאומי?

כיום, כל אזרח ותושב ישראלי זכאי לקבלת פיצוי עקב תאונת עבודה. מי שמבוטח ושילם את דמי הביטוח הלאומי בכול חודש – יוכל להיעזר בקצבה או במענק. על פי החוק, הגדרתה של 'תאונת עבודה' היא פגיעה שהתרחשה בזמן העבודה/בדרך או בחזרה מהמקום, בעוד שאת ההליך של הוכחת המקרה, מילוי טפסי התביעה וניהול ההליך מול הביטוח הלאומי – חשוב למצות מתחילתו עד סופו.

את דמי הפגיעה שיעניק הביטוח, זכאי לקבלת כל מבוטח עד לתקופה של 3 חודשים מרגע הגשת התביעה, אומר אבנר הייזלר. וועדות הביטוח הלאומי יבחנו בין היתר את היכולות של הנפגע לחזור ולעסוק במקצוע שלו או במקצוע אחר – ולאחר מכן יעניקו את הקצבה ואת המענק בסכום שיקבע.

אם נותרה נכות לאחר הפגיעה, יש לקבוע מועדים לוועדה רפואית ולקבל חוות דעת מומחה שאינו רופא של הוועדה. עם חוות הדעת של הרופא המומחה יש לגשת לביטוח הלאומי על מנת לבסס ולקבוע דרגת נכות. לאחר מכן, תקבלו הודעה על סכום הקצבה שנקבע (אם בכלל נקבע) והתאריכים בהם יכנס הסכום אל חשבון הבנק שלכם. חשוב לדעת כי אם התאונה התקיימה עקב רשלנות של המעסיק: תוכלו להגיש תביעה לגד פוליסת הביטוח שלו. במידה ותרצו להגיש תביעת רשלנות רפואית, מומלץ להיעזר בעורך דין מומחה בדיני נזיקין על מנת לקבל פיצויים בסכום הגבוה ביותר שניתן.

קראו גם: איך מגישים תביעה על תאונות אישיות?

כתבות
נוספות

מהו השכר הממוצע של נוטריון?

מהו השכר הממוצע של נוטריון?

שכרו של נוטריון קבוע בחוק ומתעדכן בכל שנה בראשון לינואר. השכר משתנה בהתאם לאופי העבודה, ולכן אם אתם זקוקים לשירותיו – להלן השכר אותו הוא

נגישות