העברת בעלות על רכב: המדריך המלא

עבור אנשים רבים שמבקשים להחליף רכב, לא שלב מציאת הרכב ולא שלב סגירת העסקה נחשבים כשלבים הקשים ביותר, אלא דווקא שלב העברת בעלות. אז אם גם אתם מבקשים לסמן וי על שלב זה בקלות, טוב לדעת מול מה עומדים, מהם השלבים ולאלו דגשים חשוב לשים לב. כמה דקות, וגם אתם תצאו אל עבר הפגישה הרבה יותר בטוחים ורגועים.

איזה צד אחראי ומה אין לשכוח?

עומדים לרכוש רכב יד שנייה? ובכן ראוי לדעת שהבעלים של הרכב הוא הצד שמחויב לוודא ששלב העברת הבעלות יוצא לדרך. עם זאת, לרוב המשימה מתבצעת באופן דו כיווני, אם כי ללא ספק מספיק שרק צד אחד יהיה נוכח, כמובן על עוד מציידים בייפוי כוח ובתעודת זהות. כמו כן, אם מבקשים להימנע מאי נעימות, חשוב להכין רישיון רכב – המסמך שמפרט את פרטי הרכב וההיסטוריה שלו. עוד בהקשר לכך נחדד שהכרחי לשלם את האגרה של רישיון הרכב בזמן, כך שהוא יישמר בתוקף.

העברת בעלות על רכב: המדריך המלא

היכן ובאלו מקרים מבצעים העברת בעלות?

חשוב לדעת שהעברת בעלות מבצעים בסניף הדואר, אך לא כל סניף מעניק את השירות (לא כל סניף מחובר למחשב של רשות הרישוי). עובדה זו מצריכה לערוך בדיקה מקדימה, מצריכה לבדוק איזה סניף קרוב הכי רלוונטי. כמו כן, אם אין מדובר ברכב רגיל, אלא אם על הפרק עומד רכב של דיפלומט, של עולה חדש, מונית וכדומה, או אם על הפרק עומד רכב שמועבר בהתאם להגדרת ירושה או צו משפט, הרי שאז סניף הדואר אינו רלוונטי – יש להגיע לרשות הרישוי.

בדיקות שמתבצעות בעת העברת בעלות הרכב

באופן כללי ההליך אינו אורך יותר מכמה דקות. כל שיש לעשת זה לשלם אגרה ולהתחבר למסוף של רשות הרישוי באמצעות המחשב של סניף הדואר. בנקודה זו מתבצעת בדיקה אוטומטית שבוחנת את הרקע של הרכב. מכאן שאם יש בהיסטוריה שיעבוד או עיקול, תוכלו לדעת על כך. בהנחה ולא מתעוררת שום בעיה, מתקבל באופן מידי האישור הרצוי – אישור העברת בעלות. מה עתה? כל צד מקבל העתק. את האישור מצרפים לרישיון הרכב, כך שמושגת הוכחה שהרכב שייך כחוק. מהרגע שהאישור מושג, רוכש הרכב נהיה בעליו החוקיים, ואילו הבעלים הקודמים מאבד כל זכות על הרכב.

2 דגשים חשובים

לבסוף נסיים עם שני דגשים חשובים. ראשית ראוי לדעת שמחיר האגרה מושפע מסוג הרכב, כלומר משנה אם מדובר ברכב מנועי, ברכב בעל רישיון סחר, באופנוע/קטנוע וכדומה. עוד נציין שכיום בשנת 2021 ניתן לבצע את כל התהליך באופן מקוון (למעט מקרים מאוד מסוימים). מכאן שאם מדובר במוכר וברוכש שגרים רחוק האחד מהשני, ניתן להתייעל. כל שצריך לעשות זה להיכנס בו זמנית ל"אזור אישי ממשלתי". המוכר בוחר את סוג הרישיון ולוחץ על הכפתור "רוצה להתחיל בהעברה". מנקודה זו הכול ברור ונוח לשימוש.

בהצלחה!

כתבות
נוספות

ביטוח לקבלן שיפוצים

האם קבלן שיפוצים חייב ביטוח?

מזל טוב! אתם עומדים בפני עבודות שיפוץ בבית, וכעת אתם משפצים ומעלים את ערך הנכס שלכם וגם עומדים בפני איכות חיים טובה יותר בחלל הבית.

סובלים מצרבת? יש מה לעשות

סובלים מצרבת? יש מה לעשות

צרבת היא מצב של חומציות שעולה מהבטן אל הגרון וגורמת לתחושה של שריפה או "אש" אותה מתארים אנשים שסובלים מהתופעה באופן תדיר. מדובר בחומציות שמקורה

נגישות