עידן חדש – מושגים חדשים: כל המילים שהקורונה הכניסה לחיינו

שנתיים לתוך הקורונה ונראה שלצד הערכה מחודשת למצבי שגרה, לצד למידה כואבת שאין לקחת דבר כמובן מאליו ולצד הבנה שלריחוק חברתי יש משמעויות מרחיקות לכת שטרם הספקנו ללמוד, גם נחשפנו ללא מעט מושגים חדשים ששמורים לעולם הרפואה, אך שכיום נזרקים לאוויר כבדרך אגב. מבקשים לבחון אלו מושגים מוכרים ומובנים ואלו עדיין לוטים באפלה? מבקשים לבחון האם ברור לכם עד הסוף מהי מגיפה, מה זה מתוש, או מה זה אומר שהצלחנו לשטח את העקומה? מושגי קורונה אנחנו באים!

13   מושגים מעולם הקורונה

בדיקות קורונה מהירות

בדיקות אנטיגן ובדיקות מוסדית הן מילים נרדפות למושג "בדיקות קורונה מהירות" . מדובר בבדיקה שמפוקחת ע"י משרד הבריאות והיא נדרשת בשלל מצבים. בדיקות קורונה מהירות בעלות מועד יחסית קצר, תקפות כיממה ממועד הדיגום והן מציעות רמת דיוק מאוד גבוהה, בין 85% ל95% דיוק. הן אידאליות על מנת לבדוק האם נדבקנו בנגיף והיתרון הגדול שלהן טמון בעובדה שהתוצאות ניתנות בתוך פרק זמן קצר – אינן מצריכות בדיקת מעבדה. מכאן שנכון להיום מדובר באמצעי היעיל ביותר כדי להשתתף באופן בטוח באירועים.

מתוש

אותו מקל פשוט למראה שבקצה מכיל צמר גפן. המתוש מסייע לדגום ממצאים שמעידים האם נדבקנו בנגיף.

תקופת דגירה

לא מעט דעות נשמעו סביב תקופת הדגירה של נגיף הקורונה. בעיקרון מדובר בפרק זמן של כמה ימים (בערך כשבועיים) שבו לא מרגישים חולים, אם כי הנגיף כן נמצא בגוף.

אוכלוסייה בסיכון

אוכלוסייה שעבורם הקורונה הרבה יותר מסוכנת. מדובר באנשים בעלי מחלות רקע, או באנשים מעל לגיל 60, כך שאם הם ידבקו, הם עשויים לחלות באופן קשה.

 

 

וירוס/ נגיף

הנגיף זקוק לגוף חי כדי לחיות. ברגע שחודר לתא הוא נעזר בחומר התורשתי שמצוי בו כדי להשתכפל באופן קיצוני, עד שהוא מתפרץ ומדביק תאים סמוכים.

שיטוח העקומה

מטרה חשובה כאשר יש הרבה נדבקים. המטרה היא למנוע הידבקות של אנשים חדשים, ופה ניתן למצוא מגוון כלים מסייעים. זה יכול להיות עוצר, זה יכול היות צמצום מפגשים חברתיים, זה יכול להיות שימוש תדיר בבדיקות קורונה מהירות וכדומה.

התפרצות

עלייה משמעותית של נשאי קורונה באזור מסוים, מעבר למספרים הרגילים. כאשר מדובר במספר רב של מוקדי התפרצות ניתן להתחיל לדבר על במגפה.

בידוד

הסתגרות במתחם מסוים מבלי שניתן לבוא במגע עם אנשים אחרים, וזאת כתוצאה מחשיפה לחולה מאומת, או כתוצאה מהידבקות בנגיף.

חקירה אפידמיולוגית

תהליך ניטור של סך האנשים שהיו במגע עם אותו אדם שהתגלה כחיובי לנגיף, וזאת מתוך מטרה להפנות להיבדק ולהיכנס לבידוד – למנוע את הפצת המחלה.

תקנות לשעת חירום

מגוון חוקים שתקפים עבור כל המדינה מתוך מטרה למנוע הידבקות. בכל פעם התקנות מעט שונות, כאשר הממשלה מחליטה מהן התקנות וממתי ועד מתי הן תקפות. כך למשל ייתכן שמדובר בסגר (כלומר אין נכנסים ויוצאים מאזור מסוים) וייתכן שמדובר בעוצר (ישנה הגבלת שעות לצאת למרחבים ציבוריים).

אסימפטומטי

אדם שנדבק בקורונה אך אינו מציג תסמינים. פה יש להבדיל בין אנשים אסימפטומטיים לבין אנשים שהנגיף דוגר אצלם, אך עוד לא הופיעו אצלם תסמינים (כגון חום מעל 38 מעלות, קשיי נשימה ושיעול).

שיעור תחלואה

שיעור כמות האוכלוסייה שנדבקו בנגיף, ביחס לסך האוכלוסייה.

ריחוק חברתי

שורה של אמצעים שננקטים מתוך מטרה למזער מגע בין אנשים – למזער הדבקה. זה יכול להיות מעבר מעבודה במשרד לעבודה מהבית, שמירה של 2 מ' בין אנשים, סגירת מוסדות לימוד ועוד.

כתבות
נוספות

קידום אתרים לעורכי דין

קידום אתרים לעורכי דין ב5 צעדים

קידום אורגני יכול להיות בין ההשקעות המשתלמות ביותר בעסק שלכם. למעשה, מה שאתם עושים הוא לוקחים את האתר שלכם ו'משביחים' אותו. אתר שמקודם טוב ומופיע

שומרים על הגב: טיפים לעבודה ממושכת בישיבה

בעידן המודרני, רבים מהעובדים העבודות מוצאים את עצמם עובדים שעות ארוכות אל מול המחשב, בייחוד לאחר מגפת הקורונה שהובילה לשינויים משמעותיים בשוק העבודה, בעקבות מעבר

מטפלים גם בנפש: הכול על קורס nlp

זה עלול לקרות לכולנו – החיים שלנו נמצאים על המסלול הנכון, אנחנו מתפתחים, רוכשים השכלה, מקימים משפחה, בונים קריירה, אבל עדיין נשארים עם התחושה שמשהו

נגישות