רשלנות רפואית בטיפולי שיניים

כל אחת ואחת מאיתנו נזקק בעבר וסביר מאוד להניח עוד יזדקק בעתיד לטיפולי שיניים. קיימת קשת רחבה של טיפולים, אשר ניתנים לאנשים בכל גיל ובכל סטטוס. חלקנו מפחדים מרופא שיניים ואילו אחרים מבינים שמדובר בצורך, שלא ניתן להתעלם ממנו. כך או כך, אף אחד לא חושב שכאשר יתיישב על כיסא הרופא, הוא עלול לסכן את עצמו עד לכדי רמה של נזקים בלתי הפיכים, כפי שעולה מדוגמאות תביעה בגין מקרי רשלנות רפואית בטיפולי שיניים.

בכתבה הבאה נסביר לך כל מה שחשוב לדעת אודות רשלנות רפואית בטיפולי שיניים, סוגי התביעות המוגשות בישראל ובעולם, העילות לתביעה כנגד רופאי שיניים, הדרך להוכחת העילה וכמובן – על סמך מה מתקבלת ההחלטה לתבוע, מה סכום הפיצויים שאתה צפוי לקבל ומה חשוב לדעת לפני שתובעים בפועל.

רשלנות רפואית בטיפול שיניים

אלו סוגי התביעות בגין רשלנות רפואית בטיפולי שיניים

הסיטואציות שבהן אנשים מחליטים לתבוע, מגיעות לאחר שנגרם למטופל נזק בשל טיפול שיניים רשלני. זה יכול לקרות במצבים שבהם בוצעו ברשלנות עקירות, סתימות, כתרים, טיפולי שורש, השתלות שיניים, טיפולים אורתודנטיים ויתר הטיפולים לשיקום פה ולסת.

במקרים אלו, מטופלים שהגיעו כדי לקבל טיפול, בין אם מדובר בטיפול שגרתי ובין אם בטיפול מורכב אשר דורש ידע מקצועי רחב והתמחות ספציפית, לא חשבו שיסיימו את הטיפול במצב גרוע יותר מזה שממנו סבלו מלכתחילה והיקף הפגיעה משתנה בהתאם לכל מקרה לגופו.

עילות לתביעה כנגד רופאי שיניים בשל רשלנות רפואית

כדי להוכיח שאכן התקיימה רשלנות רפואית בטיפול השיניים שקיבלת, חייבת לעילות עילה המוכרת בחוק כעילה לתביעה כנגד רופא השיניים שטיפל בך. סוגי העילות הן:

  • תכנון טיפול לקוי על סמך צילומים פנורמיים בלבד ומבלי שהתבצע מעקב או התייחסות לטיפולים קודמים שעבר המטופל.
  • אבחון מאוחר או שגוי של בעיה ממנה סובל המטופל, אשר גרמו לעיכוב תחילת טיפול או שהובילו לבחירה בטיפול שגוי, שגרם למטופל לנזק.
  • מתן חומר הרדמה לא מתאים ו/או במינון שגוי בעת טיפול השיניים וללא התחשבות באלרגיות או רגישויות של המטופל.
  • טיפול רשלני בחוסר מיומנות או בהיעדר תשומת לב וזהירות נדרשת, טיפול בשן בריאה שגרם לאותה שן לחלות, החמרה של המצב נוכחי או מתן טיפול על ידי רופא שאינו מומחה לסוג הספציפי של הבעיה וגרימת נזק למטופל בשל כך.
  • היעדר תיעוד ורישום רפואי, או השמטה של פרטים מהתיק הרפואי.
  • הפרת דרישת הסכמה מדעת, לפיה כל מטופל מחויב לקבל פרטים אודות הטיפול, הסיכונים הצפויים והחלופות האפשרויות לטיפול המוצע.

כיצד מוכיחים עילה לתביעת של רשלנות בטיפולי שיניים

על מנת להוכיח את אחת מן העילות האמורות לעיל, מוכרחים להוכיח ארבעה פרמטרים, שבלעדיהם לא משנה איזה נזק נגרם לך, הוא לא יחשב כרשלנות רפואית ובכלל זאת: קיום חובת הזהירות על ידי התובע, הפרת חובת הזהירות על ידי הנתבע, גרימת נזק בשל הפרת חובת הזהירות וקשר סיבתי בין הפרת חובת הזהירות לבין הנזק שנגרם.

במידה ועורך הדין שמייצג את התובע יצליח להוכיח את כל אלו, סביר מאוד להניח שבית המשפט יפסוק שאכן התקיימה רשלנות רפואית בטיפול השיניים הרלוונטי, מה שיזכה את המטופל בפיצויים בסכומי כסף גבוהים מאוד.

כל מה חשוב לדעת לפני שמחליטים לתבוע את הרופא!

במעמד זה חשוב לציין שלפני שממהרים לתבוע את הרופא שטיפל בך, כדאי לקחת בחשבון כמה דברים. ראשית, חשוב מאוד להתייעץ עם עורך דין אשר מומחה לענייני רשלנות רפואית, על מנת לקבל חוות דעת מקצועית – האמנם ישנה עילה לתביעה והאם באמת שווה לך לתבוע.

שנית, במידה ועורך הדין מסביר שאכן קיימת עילה לתביעה, עליך להעביר אליו את התיק הרפואי שלך, על מנת לבצע בדיקה מעמיקה של נסיבות המקרה. בשלב זה יהיה ניתן לבסס השערה מדויקת יותר ולהעריך את סיכויי התביעה. בהקשר זה נציין שאף עורך דין שמכבד את עצמו לא ייתן לך מספרים, אלא הערכה בלבד וזאת משום שסכום הפיצויים תלוי בהרבה מאוד משתנים, שלא את כולם ניתן לדעת מראש. כך או כך, לרוב פיצויים אלו יכולות להגיע למאות אלפי ואף למיליוני שקלים.

שלישית, מאוד לא מומלץ לפנות לבד לקבלת חוות דעת מרופא מומחה, משום שלא אחת מדובר בחוות דעת יקרה ולא זאת בלבד, אלא שבחלק מהמקרים היא איננה תקפה לבית משפט, מה שאומר שאתה סתם מבזבז זמן יקר והרבה כסף ולכן יש לפנות לרופא מומחה, רק אם עורך הדין שלך המליץ לך עליו, מה שאומר שאותו רופא כשיר לכתיבת חוות דעת לבית משפט ושחוות הדעת שהוא נתן בעבר התקבלו והביאו את התובעים לכדי זכייה.

לשאלות נוספות ובירורים אנחנו מזמינים אותך לפנות אל עורך דין מטעמנו לקבלת חוות דעת משפטית ראשונית ללא התחייבות.

כתבות
נוספות

נגישות