מתגוררים בבניין שנמצא בהליכי תמ"א 38? דעו את זכויותיכם!

בשנים האחרונות יותר ויותר בניינים במדינת ישראל עוברים תהליך של התחדשות עירונית, פרויקט ארצי שנמצא במגמת תאוצה ובמסגרתו מחזקים את המבנה כמו גם ליצור סביבת מגורים איכותית המגיעה לידי ביטוי במסגרת של פרויקט תמ"א 38. אם הבניין שלכם מועמד לפרויקט הזה או שכבר נמצא בהליכים, להלן כל מה שצריך לדעת על מיצוי זכויות הדיירים.

ניהול משא ומתן באמצעות התאגדות כוועד

כבעלי דירות אשר הבניין שלהם מיועד לתמ"א 38 או אתם בעצמם מעוניינים לקדם את הפרויקט אצלכם באופן עצמאי, חשוב מאוד עוד  לפני הפנייה ליזם הדיירים להחליט על וועד, כאשר מדובר בזכות אשר שמורה בעבור כל דייר שמחזיק בבעלות על דירה בבניין. הוועד הוא הנציג של כל בעלי הדירות בבניין, כאשר תפקידו הוא להתנהל בשם הדיירים אל מול כלל הגורמים הרלוונטיים – החל מעורכי דין ועד לרשות המקומית. שימו לב כי רצוי שהוועד יהיה מורכב משלושה עד חמישה דיירים בלבד. בחלק מהמקרים יש רצון עז לפעילות אשר מתבצעת ביחד, אולם מדובר בטעות קשה, מאחר וככל שיהיו מעורבים בדיונים ובמשא המתן יותר דיירים, כך הסיכוי לבירוקרטיה וחסמים בנוגע לקידום תהליך של תמא 38 עולה. על כן, בחרו באספה כללית את הוועד המייצג אשר ישרת את האינטרסים של כל הדיירים, כמו גם יפעל בשקיפות מלאה, החל משלב הגישוש הראשוני ועד לאישור התוכנית במלואה.

ייצוג מטעם עורך דין

חשוב מאוד לבחור עורך דין אשר תפקידו הוא לייצג אך ורק את האינטרסים שלכם, כאשר התמורה אותה אתם מקבלים היא בעלת השפעה דרמטית על היכולת להשלים את ביצוע הפרויקט במסגרת של התחדשות עירונית. למעשה,  בשלב מאוד מוקדם מומלץ לקחת כבר את הייעוץ של עורך דין אשר זו תחום ההתמחות שלו, בייחוד לאור מקרים שבהם יזמים מחתימים את בעלי דירות על מסמך הסכמות ראשוני שהוא מסמך שבמסגרתו הדיירים מתחייבים שלא ליזום או  לנהל משא ומתן עם יזמים אחרים.  אם חתמתם על מסמך כזה בלי שעורך דין עבר על המסמך, אתם כבר מאבדים את הכוח של המשא ומתן מול היזם כמו גם עלולים למצו את עצמכם בתביעה משפטית, ועל כן חשוב להתייעץ ולקבל ליווי מטעם עורך דין.

 

 

קבלת בטוחות

אחת מהסוגיות החשובות ביותר בעבורכם כבעלי הדירות נוגע לבטוחות אותן היזם נדרש להעמיד לטובת בעלי הדירות. שימו לב כי במסגרת המשא ומתן חשוב מאוד לדרוש מהיזם להעמיד ערבות בנקאית לצד בטוחות אשר נועדו לשמש אתכם כבעלי הדירה בעת מקרה שבו היזם לא יכול להשלים את הפרויקט על פי לוחות הזמנים שנקבעו מראש. על כן שימו לב כי המסדירים את כל הנושאים הרלבנטיים להגנת הזכויות שלכם בדמות של קבלת בטוחות עוד לפני החתימה על החוזה הסופי, זאת מתוך מטרה להימנע מעיכוב שימנע מכם להשלים את הפרויקט.

הוצאות משפטיות

כדיירים עומדת לזכותכם הזכות לדרוש מהם לשאת עליו את כל התשלומים אשר כוללים בין היתר את המסים אשר כוללים בן היתר את זכויות הבנייה לצד הוצאות משפטיות וכן ההעסקה של מפקח בנייה מטעמכם. שימו לב כי יזם אשר לא מאשר את הקבל את הבטוחות הללו עשוי להוביל אתכם לעוגמת נפש משמעותית.

לסיכום

כדיירים אשר מתגוררים בבניין אשר מועמד ל תמ"א 38 חשוב מאוד לעמוד על זכויותיכם, וזאת מתוך מטרה להשלים את הפרויקט כך שהוא לא רק משפר את סביבת המגורים אלא גם יוצר בעבורכם הזדמנות לנצל את המעמד שלכם לקבלת הטבות.

כתבות
נוספות

זה עלול לקרות לכל אחת: מהי צניחת אגן?

צניחת אגן הינה אחת התופעות הרפואיות הנפוצות בקרב נשים לאחר לידה, הגורמת לאי נוחות וכאבים באזור הבטן התחתונה. למה צניחת אגן מתרחשת, ומהם התסמינים להופעתה?

נגישות