עובדים עצמאיים בישראל: איך להתפרנס מבלי לעבור על החוק?

נראה כי המשק הישראלי נמצא בסוג של מהפכה, כאשר הרבה מאד אנשים שעבדו עד כה כשכירים, רואים את הפוטנציאל הגדול של להציע את השירותים של למרבה במחיר כעובדים עצמאיים וכמובן שמחים על האפשרות לנהל את עצמם מבחינת השעות וזמן העבודה. מתוך כך, רבים שעושים את הצעד הזה ממהרים להציע שירותים ולקחת כסף מבלי לדעת שעל מנת לעשות דבר כזה, יש לבצע הליכים בירוקרטיים ולהירשם כעסק בישראל כחוק, מה שבהחלט יכול לגרום לאנשים פשוטים ללא כוונות לעבור על החוק, להסתבך עם מס הכנסה, מע"מ וביטוח לאומי. אז אם גם אתם שוקלים לעשות את המעבר הזה ובמיוחד אם כבר התחלתם לעשות זאת, הנה הדברים שחשוב לעשות על מנת שתוכלו להתפרנס מבלי לעבור על החוק.

פתיחת עוסק במס הכנסה

בראש ובראשונה על מנת להתחיל ולהתפרנס כחוק, עליכם להירשם כעסק במס הכנסה. אם ההכנסות השנתיות הצפויות בהתחלה הן נמוכות מ-100,000 שקלים (המספר משתנה ומתעדכן כל הזמן ויש לוודא זאת), אתם יכולים לפתוח עוסק פטור ואין צורך בפתיחת תיק עוסק מורשה או חברה בע"מ. פתיחת עוסק פטור למעשה פוטרת אתכם מתשלומי המע"מ כל עוד אתם נמצאים במעמד הזה וזה בהחלט דבר שמקל על עצמאים בתחילת דרכם. שימו לב שלאחר פתיחת התיק במס הכנסה, תצטרכו לעבור גם במע"מ ולמלא טפסים שונים וכן לפתוח תיק בביטוח לאומי.

עובדים עצמאיים בישראל: איך להתפרנס מבלי לעבור על החוק?

איך משלמים לגופים השונים?

בתור שכירים, המעסיק שלכם מנקה את התשלומים למס הכנסה (ואם יש לכם יותר מעבודה אחת, יש לבצע תיאום מס) וביטוח לאומי, אך בתור עצמאיים זה משהו שאתם צריכים לעשות בעצמכם. עוסק פטור נדרש לשלם בסוף כל שנה, כאשר ניתן לשלם מקדמות לביטוח לאומי ומס הכנסה ובסוף השנה יש להגיש דו"ח על הפעילות העסקית הכולל את ההכנסות וההוצאות ולפי זה אתם משלמים מס. עלות התשלום לביטוח לאומי נגזרת בהתאם להכנסה שלכם גם היא. שימו לב שאת כל הדברים הללו אתם יכולים ורשאים לעשות בעצמכם, אם יש לכם את הידע, הזמן והסבלנות לכך. כמו כן, רבים בוחרים לעבוד עם רואה חשבון שיעשה עבורם את הדברים הללו תמורת תשלום כמובן.

איך מחשבים הוצאות והכנסות?

ההכנסות שלכם למעשה מדווחות על ידי הקבלות (או חשבוניות מס במקרים של עוסק מורשה וחברה בע"מ) שאתם מוציאים ללקוחות שלכם. אם אתם מדווחים בעצמכם שמרו אותן בצורה מסודרת ואם אתם עובדים עם רואה חשבון שלחו כל קבלה באופן מיידי אליו. כמו כן חשוב מאד לשמור את הקבלות על ההוצאות שכמובן יש לרשום לטובת העסק. ההוצאות יכולות להיות כל הדבר הקשור בעסק (נניח מזון שאתם קונים אם אתם מורים אוכל), אבל גם דברים כמו דלק, חשמל, ציוד משרדי וכן הלאה. אם אתם לא בטוחים עדיף תמיד להוציא קבלה על שם העסק ולאחר מכן לברר האם ניתן להזדכות עליה לצרכי מס. שימו לב שמדובר בעניין חשוב מאד, שכן ההוצאות של העסק יקוזזו מהמס שתשלמו וחשוב מאד לשמור הכל.

פנסיה

שימו לב שכיום קיים חוק בישראל המחייב כל עצמאי להפריש פנסיה לעצמו ומי שעובר על החוק הזה עלול לקבל קנס. מעבר לעניין החוקי, הפנסיה זה דבר חשוב מאד ומדובר בפרנסה שלכם בגיל הפרישה ולכן חשוב מאד לדאוג לזה מול חברת הביטוח שלכם או היועץ הפנסיוני שמטפל בכם.

שימו לב שכאן מדובר בדברים הבסיסיים ביותר. עם הזמן תלמדו על אילו דברים צריך להקפיד ואיך הכל עובד ועד אז אל תהססו להתייעץ ולשאול עצמאיים עם ניסיון. בהצלחה!

כתבות
נוספות

עורך דין רשלנות רפואית ברמת גן

עורך דין רשלנות רפואית ברמת גן

העיר רמת גן היא אחת הערים  הגדולות בגוש דן ויש בה אוכלוסיה הזקוקה, בין  היתר, לשירותי רפואה. במסגרת שירותים אלו, שניתנים לכלל האוכלוסייה, עלולים להינתן

לימודי משפטים

לימודי משפטים ואפיקי קריירה

עולם המשפטים הוא אחד העולמות המרתקים ביותר מבחינה מקצועית, אקדמית, מחקרית, אנושית ופילוסופית. אף על פי שמדובר על תחום גדול, עמוס ופעיל, ואולי דווקא בזכות

שומרים על הגב: טיפים לעבודה ממושכת בישיבה

בעידן המודרני, רבים מהעובדים העבודות מוצאים את עצמם עובדים שעות ארוכות אל מול המחשב, בייחוד לאחר מגפת הקורונה שהובילה לשינויים משמעותיים בשוק העבודה, בעקבות מעבר

נגישות