כדאי לבדוק: מהן זכויות חולי פיברומיאלגיה?

פיברומיאלגיה היא מחלה שקופה שפוגעת בצורה קשה באיכות החיים של מי שסובל ממנה. כדי להתגבר עליה חייבים ללמוד אותה לעומק ולבצע התאמות באורח החיים שיאפשרו לחיות לצדה בשלום וזוהי אף לא משימה פשוטה. הטיפול וההתייחסות לתסמינים זה כמובן דבר חשוב, אך חשוב לא פחות להתייחס גם לזכויות שמגיעות לחולי פיברומיאלגיה שכן ניצול ומיצוי שלהן בהחלט יכול לשפר את איכות החיים. אם יש לכם אדם הקרוב שסובל מפיברומיאלגיה או שאפילו אתם בעצמכם סובלים מהמחלה, זה הזמן להכיר את הזכויות שמגיעות לכם. בואו נדבר קודם כל על המחלה עצמה בכמה מילים ולאחר מכן נגע בנושא הזכויות מול קופות החולים ומול ביטוח לאומי.

מהי פיברומיאלגיה?

פיברומיאלגיה היא הפרעה כרונית הגורמת לכאבים משמעותיים, עייפות ורגישות ברקמות הרכות של הגוף לרבות שרירים, מפרקים וגידים. המחלה פוגעת במיליוני אנשים ברחבי העולם ונפוצה בעיקר בקרב נשים. הסיבה המדויקת לפיברומיאלגיה אינה ידועה, אך ההנחה היא שהיא קשורה לעיבוד לא תקין של אותות כאב במוח ובמערכת העצבים. נכון להיום אין תרופה לפיברומיאלגיה, אך ניתן לחיות לצדה עם טיפול הכולל בין היתר טיפול תרופתי, פיזיותרפיה ושינויים באורח החיים. התסמינים של המחלה הזאת עשויים להשתנות בחומרתם ועשויים לבוא וללכת עם הזמן. אנשים עם פיברומיאלגיה עשויים לחוות גם תסמינים אחרים כמו כאבי ראש, הפרעות שינה ובעיות עיכול. פיברומיאלגיה יכולה להיות מצב מתיש, אך עם ניהול והתאמת אורחות חיים, חולים מסוגלים לנהל את הסימפטומים שלהם ולשמור על איכות חיים טובה.

 

 

זכויות חולי פיברומיאלגיה בקופות החולים

  • פטור מתשלום על תרופות מסוימות שנמצאות בסל הבריאות מעבר לתקרה מסוימת.
  • אפשרות לקבלת טיפולי פיזיותרפיה והידרותרפיה שביכולתם להקל משמעותית על הכאבים.
  • אישור לשימוש בקנאביס רפואי לחולי פיברומיאלגיה המטופלים במשך שנה לפחות במרפאות כאב.
  • טיפול ואבחון פסיכולוגי על ידי פסיכולוג שיקומי או רפואי לחולים הסובלים מהפרעות נפשיות בעקבות המחלה.

זכויות חולי פיברומיאלגיה בביטוח לאומי

גם המוסד לביטוח לאומי מכיר במחלה ולחולי פיברומיאלגיה ישנן זכויות שחשוב להכיר:

  • קצבת נכות כללית המותנית ב-60 אחוזי נכות רפואית לפחות או 40 אחוז במצטבר וכן בדרגת אי כושר לעבוד בשיעור של 50 אחוז לפחות.
  • קצבת שירותים מיוחדים לחולים הזקוקים לעזרה בביצוע פעולות יומיומיות כמו אכילה, רחצה, עשיית צרכים וכו׳.
  • זכויות נפגעי עבודה לחולים שהמחלה התפתחה אצלם בעקבות תאונה או אירוע כלשהו במקום העבודה.
  • זכויות סל שיקום לנכים בעלי 20 אחוזי נכות לצמיתות או יותר.

זכויות חולי פיברומיאלגיה בחברות הביטוח

חשוב לדעת בנוסף כי חולים שלהם פוליסת ביטוח אובדן כושר עבודה שלקו במחלה זכאים לתגמולי ביטוח במידה והתסמונת אכן גרמה לאובדן כושר העבודה. כמובן שחשוב מאד לקרוא את האותיות הקטנות בעת רכישת פוליסת ביטוח על מנת לקבל את המקסימום הניתן במצבים כאלו ובאופן כללי במקרים של מחלות ופציעות.

חולים ובני משפחותיהם – בררו לגבי הזכויות שלכם ופעלו למיצוי שלהן

פיברומיאלגיה היא מחלה קשה למדי שפוגעת משמעותית באיכות החיים. טיפול בה ובתסמינים שלה זה דבר ששואב לא מעט אנרגיה ובדרך כלל מצריך גם משאבים כספיים לא מבוטלים כלל. המשמעות של הדבר היא שחולי פיברומיאלגיה חייבים להבין בדיוק מהן הזכויות שלהם וחייבים לפעול כדי לוודא שהם אכן מקבלים את מה שמגיע להם.

לסיכום

למחלה אומנם אין מרפא, אבל כן אפשר לעשות לא מעט דברים כדי לחיות לצדה בשלום. אל תתפשרו על מה שמגיע לכם וודאו שאתם או האנשים שקרובים ללבכם ממצים את הזכויות שלהם לחלוטין.

כתבות
נוספות

מהו השכר הממוצע של נוטריון?

מהו השכר הממוצע של נוטריון?

שכרו של נוטריון קבוע בחוק ומתעדכן בכל שנה בראשון לינואר. השכר משתנה בהתאם לאופי העבודה, ולכן אם אתם זקוקים לשירותיו – להלן השכר אותו הוא

מטפלים גם בנפש: הכול על קורס nlp

זה עלול לקרות לכולנו – החיים שלנו נמצאים על המסלול הנכון, אנחנו מתפתחים, רוכשים השכלה, מקימים משפחה, בונים קריירה, אבל עדיין נשארים עם התחושה שמשהו

נגישות